Savoir-vivre StartUpWoman

kamienista-droga2

Dzisiaj postanowiłyśmy poruszyć wierzchołek góry, jaką jest znajomość konwenansów i obowiązujących reguł, obyczajów oraz norm w biznesie związanych z piciem wina.

Czy wypada mi siegnąć po alkohol podczas spotkania biznesowego? O ile jest to dla mężczyzn natturalne, o tyle w przypadku kobiety, mam zawsze pewnego rodzaju opory, jak zostanę odebrana przez towarzystwo? Co robić w takiej sytuacji? Sięgnąć po oferowany mi klieliszek wina czy odmówić? Jeśli sięgnę – mogę być postrzegana jako nieprofesjonalna, bo może nie wiem, czego mogę się napić. A jeśli odmówię to czuje się jak outsiderka.

Zadają nam to pytanie wielokrotnie kobiety, z jakimi sie spotykamy i wymieniamy poglądami, wzajemnie inspirujemy się i doskonalimy.

O budowaniu wizerunku można wiele napisać i powiedzieć. Są pewne wspólne (przynajmniej w naszej kulturze) zasady, które weź pod uwagę, kiedy myślisz o tym, jaka jesteś i jaki budujesz wokół siebie wizerunek. Twój wizerunek jest Twoją kotwicą. W ramach tych zasad nie omijaj znajomości savoir vivre.

Dziś kilka wskazówek i informacji:

Czym jest savoir-vivre? 

Sięgamy do miejsca, gdzie znajdujemy od razu pigułkę wiedzy, informacji, na tematy, jakie nas ciekawią – Wikipedia.

Savoir-vivre (fr. savoir – wiedzieć, vivre – żyć; „znajomość życia”) – ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedziećvivre znaczy żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą splot słów, który można rozumieć przede wszystkim, jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, a interpretując je, także jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Piszemy także o historii wina i jego marek. Królowa wina czyli szampan. Ma swoją kilkuwiekową tradycję. Jeśli chcesz ją poznać – zapraszam: Szampan. Możesz się dowiedzieć, jak kobieta wykreowała sposób na siebie. Po korporacji do własnej firmy.

Dziś koncentrujemy się na jednym tylko aspekcie savoir-vivre – etykieta spotkania biznesowego, podczas którego podawane są napoje alkoholowe.

72592-odyx2y-917

Kieliszki z winem trzymamy zawsze za nóżkę. Tylko koniak i brandy ogrzewamy ciepłem własnych rąk.

Food wektory designed by Freepik

Gdy podczas posiłku, chcemy napić się wina, pamietajmy o obtarciu ust serwetką, delikatnie przykładamy ją do ust. W ten sposób nie ubrudzimy brzegu kieliszka.

Zaprojektowane przez Freepik

Jeśli obok talerza znajduje się kilka kieliszków, pijemy zawsze rozpoczynając od tego po prawej, a kończąc na tym po lewej.

Etykieta biznesowa

Przestrzegaj hierarchii. Pierwszeństwo mają osoby zajmujące wyższe stanowiska, niezależnie od wieku i płci. W kontaktach z klientami to on ma zawsze pierwszeństwo. Zasady te dotyczą witania się, przedstawiania, siadania, rozpoczynania rozmowy.

Wygląd i ubiór. Elegancja polega na prostocie. To jak zaprezentujesz siebie wpływa na wizerunek firmy. Pierwsze wrażenie często jest kluczowe w zdobyciu sympatii kontrahenta. Im bardziej oficjalna uroczystość tym większą wagę należy przykładać do swojego stroju. Kobiety wiedzą o nieograniczonych możliwości „małej czarnej”. Czarna klasyczna suknia jedwabna lub wełniana, niezależnie od dobranych dodatków nabiera charakteru odpowiednio do spotkania.

Błędy w ubiorze kobiecym: odkryte ramiona, plecy, dekolt w dzień, prześwitujące ubrania w dzień, gołe nogi, obuwie z odkrytymi palcami i piętami w pracy i sytuacjach oficjalnych, zbyt obfita biżuteria, która przyciąga uwagę, nadmiar perfum i intensywny ich zapach.

Profesjonalizm można podkreślać określonymi zachowaniami niewerbalnymi (postawą, uśmiechem, kontaktem wzrokowym, gestami) oraz techniką operowania głosem (dzięki której wzmacniasz siłę wypowiadanych przez ciebie słów).

O wizytówkę możesz poprosić, jeśli najpierw dałeś swoją, nie wypada prosić o nią pracowników wysokiego szczebla. Zanim schowasz otrzymaną wizytówkę do notesu służbowego przeczytaj ją.

Marka. Brand. Wizerunek

0

Written by : admin

StartUpYourFuture