Marka osobista jest Twoją kotwicą

kobiety z lustrem

Marka, marka osobista, reputacja, wizerunek – to skojarzenia, synonimy, jakie wiążą się w pierwszej kolejności z tematem wizerunku, indywidualnego, jak i zespołowego.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – brzmi staropolskie powiedzenie, idealnie pasujące do tematu przewodniego związanego z marką osobistą.

Doświadczenie życiowe, a także relacje zawodowe wskazują, że nie zawsze jest tak, że to, w jaki sposób siebie postrzegamy jest zbieżne z tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych.

Różne osoby różną mogą mieć perspecję. Domalowują zatem inne kolory do tego koloru, w jakim widzisz sama siebie. Składa się na to wiele czynników, w tym kluczowa jest komunikacja werbalna i niewerbalna, dobór zespołu oraz jego wartości, symbole i cele.

Komunikacja, marka osobista oraz inteligencja emocjonalna współzależą i współdziałają ze sobą nierozerwalnie – zgodnie z filozofią i ideą StartUpWoman.

Każda osoba ma wizerunek. Wizerunek kobiety, wizerunek córki, wizerunek matki, siostry, partnerki, żony, etc. Marka osobista w jest moim zdaniem bardziej adekwatna do zastosowania w odniesieniu do miejsca pracy oraz kariery zawodowej.

Część z nas kształtuje w sposób bardziej lub mniej świadomy swój wizerunek. Ma zatem swoją markę. Każdy ma także prawo do własnego zdania i opinii. Wydawanie opinii może jednak nie być faktem. Jest opinią innych osób lub własną opinią. Opinia wymaga faktu, dowodu, bez tego jest cały czas tylko (albo aż) opinią. Pamiętajmy o tym!

Sens Marki osobistej

Co różnicuje marki?

Z pewnością ocena, jak i wycena.

Czyja ocena? Jaka wycena?

Ocena własna oraz innych osób, najczęściej tych na zdaniu których nam szczególnie zależy albo tych, od czyich decyzji zależą nasze dalsze losy. Wycena może sprawadzać się do konfliktu naszych wartości. Zarówno tych  materialnych, jak i tych duchowych, życiowych, doświadczanych.

Im większa spójność tym większa wiarygodność. A wiarygodność to zaufanie i szacunek.

Wrażenie pierwszych sekund jest tym, co w znaczący sposób może wpłynąć na nasze dalsze losy. Zjawisko wrażenia pierwszych sekund bada amerykańska psycholożka społeczna Amy Cuddy, profesor na Uniwersytecie Harvarda.

Znane są jej badania w obszarze języka ciała, sale zapełnione są licznie podczas jej wystąpień TED. Posłuchaj, jeśli interesuje Ciebie ten temat. Najlepsza rada pochodzi od osoby, która wie, co robi, dlaczego to robi i znajduje w tym swoje powołanie.

Wskazówki dla Ciebie

Budowanie swego wizerunku wymaga uwzględnienia doświadczenia życiowego, które oddziaływuje na doświadczenie zawodowe, priorytety życiowe oraz decyzje.

Wiek człowieka, zwłaszcza kobiety, wpływa na percepcję marki osobistej i kształtowanie wizerunku. Pozycja społeczna oddziaływuje natomiast na potrzeby.

Inaczej prezentuje się (kreuje) wizerunek osoby wkraczającej na rynek pracy, a inaczej osoby z 5letnim doświadczeniem, 10letnim, jeszcze inaczej z 15letnim, a zupełnie inaczej z 30letnim. Kreacja wizerunku to budowanie tożsamości osoby. Tożsamość wiąże się z rozpoznawalnością.

Każdy etap budowania marki osobistej jest budowaniem marki reputacji osoby. Elementem kluczowym w biznesie jest wiarygodność zawodowa.

W budowaniu marki osobistej kieruj się tym, czego pragniesz. Jasność tego doprowadzi Ciebie do zrozumienia. Zrozumienie daje moc, a moc daje siłę do działania.
Czy wiesz, czego Chcesz? Wiedza i zrozumienie siebie są wyznacznikiem, drogowskazem, nadają kierunek i otwierają drogę. Umożliwi ci to plan albo strategię. Na tym rozbija się wiele marek osobistych. Błądzenie oraz niepewność są wpisane w każdą niemalże podróż. Błądzenie da się wyeliminować przy dobrym planie, jednak nie da się wyeliminować niepewności. Niepewność jest wpisana w każdą podróż. Dlatego warto uwzględniać czynnik niepewności i się z nim oswajać, doświadczać.

Wiele strategii rozbija się na planie. Sam plan bez podejmowania działań i doświadczania pozostaję w sferze teoretyzowania.
Otwórz się na doświadczanie.
Doświadczenie daje wiedzę. A wiedza to potęga.

Wiele osób wyobraża sobie coś, czego nie może poczuć. Na tym polega poznawanie siebie i świata. Otwórz się na doświadczenia. Obudź w sobie ciekawość świata.
Działanie jest kluczowe w doświadczaniu.

Kotwica

W podróż Twojej marki własnej wyrusz wyposażona w kotwicę. Ma ona tę moc, że zawsze możesz ją podnieść i opuścić.

2016-06-03 12.15.32

Posłuchaj

Zgromadziliśmy dla Ciebie kilka naszych refleksji na temat budowania marki. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. Od Ciebie zależy, co wybierzesz z tego dla Ciebie. Pamiętaj - poznaj siebie wpierw i miej odwagę do realizacji swoich marzeń.

3

Written by : admin

StartUpYourFuture