Work-Life Trendy

StartUpWoman-50

W poszukiwania harmonii życia, świadomości przemijania i oszczędnego gospodarowania swoją energią oraz potrzebie rozwoju zawodowego coraz więcej kobiet decyduje się na przewartościowanie trybu życia i staje się własnymi szefami. Coraz bardziej zmienia sie podejście do robienia kariery wśród osób pokolenia Millenials. Praca na etacie – brr, ależ skąd. Praca w biurze – okey, może być od czasu na czasu.

Dla tych z Was, którym marzy się bardziej zbalansowane życie, przedstawiam trendy nowoczesnego rynku pracy: Dziś piszę o:

Profesjonalna B(V)logerka

Coraz więcej kobiet staje się profesjonalnymi blogerkami, które działają w mediach społecznościowych. Chyba najbardziej znaną blogerką, o dochodach której spekuluje się w mediach jest córka byłego Premiera, Kasia Tusk oraz Jessica Mercedes, Macademia Girl, etc. Jest to przykład chyba najbardziej rozpowszechnionej grupy wśród blogosfery – zajmującej się lifestylem. Szafiarki stają się także celebrytkami, które czerpią dochody nie tylko z bloga, ale i z bywania i tak zwanych ścianek. Ale nie o to przecież tylko w tym blogowaniu chodzi.

B(v)logosfera to już ogromny zasięg wśród internautów. Ale nie tylko to stanowi o jej sile i dalszym potencjale rozwoju – b(v)logosfera to także ogromna lojalność odbiorców, ich głębokie zaangażowanie i wręcz osobista więź z autorami, a także, jak się okazuje, bardzo wysoka podatność na udostępniane treści.

Blogosfera to nie tylko lifestyle

Zasięg blogosfery to już prawie 11 mln internautów, a regularnie treści na blogach i vlogach konsumuje 8,5 mln internautów.

Blogi i vlogi odgrywają w życiu internautów kluczową rolę informując (52%), ucząc (37%), bawiąc (33%), przedstawiając inny punkt widzenia (34%), budując świadomość (30%) czy wspomagając decyzje zakupowe (29%).

Powstawało Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów (PSBV), które opublikowało w kwietniu raport poświęcony wpływowości blogerów i vlogerów (pomijam w tym wpisie vlogerki, jednak do nich powrócę – śledźcie na bieżąco wpisy). W projekcie uczestniczyło 5 firm: Mobile Institute, Sotrender, Brand24, Newspoint i NeoCraft, dzięki którym to badanie jest największym i najbardziej kompleksowym badaniem dotyczącym wpływowości blogerów i vlogerów przeprowadzonym do tej pory w Polsce. Jednym z wniosków raportu jest ten, że blogerzy i vlogerzy nie tylko wpływają na zainteresowanie internautów konkretnym produktem przedstawionym na blogu lub vlogu (44% wskazań), ale także na decyzje zakupowe (33% respondentów odpowiedziało, że po przeczytaniu bloga lub obejrzeniu vloga kupiło jakiś produkt, a 32% zrezygnowało z zakupu produktu lub usługi) oraz na zmiany poglądów czy postaw (34% pod wpływem treści zamieszczonych na blogu/ vlogu zmieniło swoje zdanie w konkretnym temacie).

Dlatego też zrozumiałym jest, że pojawia się coraz więcej specjalizacji blogerskiej. Specjalizacja i ciekawa treść bloga tworzy jego wartość. Mamy blogerów w różnych kanałach social media, do których trafiają firmy z lokowaniem produktów.

Według szacunków mówi się, że na profesjonalnym blogowaniu można zarobić parę tysięcy miesięcznie.

Plusy i minusy

Plusem jest duża elastyczność i zajmowanie się pasją, jednak moda przemija, zmieniają się trendy, co sprawia że jest to dość ryzykowny biznes. To zapewne minus tego zajęcia. Szczególnie, jeśli myśli się przynajmniej średnioterminowo o zbudowaniu zawodowego portfolio. Do tego dochodzi bardzo duża grupa osób, które aspirują do stania się guru blogosfery. Rozwinięcie i utrzymanie biznesu blogowego wymaga dużego zaangażowania czasowego i na większą skalę zajmowanie się wszystkim samemu może pochłania bardzo dużo czasu, przynajmniej na początku.

Co zrobić

Przede wszystkim – mieć tak zwane „lekkie pióro”. To jest podstawa podstaw. Jeśli nie masz spełnionego warunku wyjściowego, to możesz oczywiście ten element wyoutsourcować. Jednak, aby stać się blogerką trzeba mieć pomysł na siebie i swój temat. Być fachowczynią w temacie i obszarze, jaki chce się propagować. Powierzchowność przekazu wyjdzie bardzo na jaw. Jak już to masz, pomyśl nad swoją nazwą dla biznesu i zakup domenę w internecie.

Dzisiaj jest już tak wiele rozwiązań tworzenia stron internetowych, że jak się chce to można samej stworzyć stronę internetową. A jeśli nie chcesz się tym zajmować, to jest wiele freelanców tworzących strony internetowe, o których będzie mowa w piątej, ostatniej sekcji.

Najważniejsze jest, aby się dobrze wypromować, trzeba na początku zainwestować dużo w promocję siebie i swoich treści. Najlepiej mieć znane nazwisko. Dobry networking jest kluczem. Bywać i bywać, lajkować i komentować. Czyżby?

Jaki pisze jeden z blogerów:  Czy sam fakt, że to (w teorii) niskokosztowe działanie, determinuje konieczność jego wdrażania? Niekoniecznie. Prowadzenie bloga startupowego, to w istocie prowadzenie bloga firmowego. I nie jest to działanie ani do końca tanie, ani łatwe, ani gwarantujące sukcesu.

Jednymi drzwiami wchodzisz, ale już wiesz, gdzie są drugimi na okoliczność ponownego zdobycia kontaktu. Nie ma opcji poddawania się w realizacji swego celu, jakim jest stworzenie biznesowego

Polskie blogerki

O polskich blogerkach pisze polski bloger: Polskie Blogerki Okiem Polskiego Blogera

Można je także zobaczyć i posłuchać, jak się robi karierę w blogosferze:

0

Written by : admin

StartUpYourFuture