Work-Life Trendy *

StartUpWoman-54

W poszukiwania harmonii życia, satysfakcji z życia i pracy, świadomości przemijania i oszczędnego gospodarowania swoją energią oraz potrzebie rozwoju zawodowego coraz więcej kobiet decyduje się na przewartościowanie trybu życia i staje się własnymi szefami. Coraz bardziej zmienia sie podejście do robienia kariery wśród osób pokolenia Millenials. Praca na etacie – brr, ależ skąd. Praca w biurze – okey, może być od czasu na czasu.

Dla tych z Was, którym marzy się bardziej zbalansowane życie, przedstawiam trendy nowoczesnego rynku pracy: Dziś piszę o ostatniej już grupie profesji, które postrzegane są jako sharmonizowane z potrzebami osób poprzez możliwość wpływania:

Freelancing

Nic nowego, bo „wolni strzelce” zawsze byli na rynku pracy dość aktywni, jednak teraz, w czasach, kiedy przywiązujemy coraz większą uwagę do czasu i sposobu jego spędzania, coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj pracy.Grupa freelancerów powiększyła się o inne profesje. Wpływ na to ma zapewne także sytuacja na rynku pracy, możliwości rozwoju zawodowego w jednym miejscu bywają ograniczone.

Jest to szczególnie popularne wśród osób, które wchodziły na rynek pracy w latach 90tych, zdobyły bardzo dobry warsztat w osadzających się korporacjach i teraz czerpią z lat pracy na własną markę.

Dotyczy to także profesji związanych z nowymi technologiami, programistów oraz wszystkich tych, którzy są poszukiwani przez większość firm i headhunterów w ramach bumu na technologie.

Zapewne prawnicy, lekarze i architekcie znajdą się w tej grupie.

Przeważają usługi doradcze, wymieniać ich można wiele. Tworzone są autorskie programy, metody, powstaje wiele książek i poradników.

Chyba po informatykach, najwięcej freelancerów obecnie to znajdziemy w takich profesjach, jak coaching, rekruter, trener, mówca motywacyjnych, dziennikarz, wizażysta, doradza od wizerunku, kreowania marki, stylista.

Plusy i minusy

Elastyczność czasowa może być ograniczona, bo jednak trzeba dostosować się do potrzeb klienta. Jednak można powiedzieć sobie także w pewnym momencie – przerwa, zbieram siły.

Co zrobić?

Mieć pomysł na produkt lub usługę i dotrzeć do segmentu klienta. Z pewnością trzeba dotrzeć do grupy potencjalnych zleceniodawców, pośredników sprzedaży. Umożliwia to networking oraz prezentacja siebie na portalach społecznościowych, w środowisku, gdzie jest grupa naszych potencjalnych klientów. Ważna jest marka osobista.

Udział w wydarzeniach tematycznych, konferencjach, seminariach, panelach dyskusyjnych.

Wejście w świat freelancingu poprzez wyjście z etatu jest długim procesem i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Sukcesywnie budować siebie w rzeczywistości po etacie.

0

Written by : admin

StartUpYourFuture