Wino & StartUpWoman

wino

Winobranie i wejście w jesienne klimaty

„If you’re not prepared to appreciate what you have in your glass, then I advise you to drink Coca-Cola—or beer.”

Christopher Walz

Za motto dzisiejszego wpisu wybrałam słowa znanego austriackiego aktora, zdobywcy dwóch nagród Oscara za role drugoplanowe w obrazach Bękarty wojny i Django, laureat Złotej Palmy dla najlepszego aktora podczas 62. Festiwalu Filmowego w Cannes w 2009 roku oraz Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Jestem pod wrażeniem jego dokonań artystycznych i w jesienne wieczory zapewne nie raz powrócę do filmów z jego udziałem przy lampce wina. Wina, którego aktor jest wielkim propagatorem.

Słowa jego oddają filozofię naszego działania, myślenia oraz idei – poznaj najpierw dobrze, jaka jesteś, jakie masz silne strony, jakie masz marzenia, plany i jak pilnie obserwujesz to, co dzieje się wokół Ciebie, aby być w stanie docenić i w jakiś sposób (o-)/(wy-) cenić swoją pozycję, która stanowi baze dla Startu W Przyszłość. Startu W Przyszłość – podążania pewnym krokiem podszytym Twoją  ciekawością świata i pasją dzielenia się swoim przedsiębiorczym stylem życia. Przedsiębiorczy styl życia jest tym, co tworzysz lub pragniesz stworzyć w drodze w bezpieczną przyszłość. Budujesz swój plan B.

14646592_10154570837969054_745703304_o
Fot. Anna Smaga – Trzaskalska.
Fotografia przedstawia winnice w Polsce, województwo lubuskie. Anna prowadzi badania do doktoratu na temat winiarstwa.

Jesień to pora roku, w której pije się znacznie więcej wina (tak pokazują badania), prawdopodobnie ze względu na panująca aurę za oknem – zimno, deszczowo i ponuro… na taką pogodę najlepszy jest ciepły koc, blask kominka i dobre wino. Ale powstaje pytanie jakie wino wybrać?

Jedni wybiorą szampana, inni białe wino, ale to jest czas kiedy ja osobiście zaczynam sięgać po czerwone butelki, głównie z Włoch czy Francji. Ostatnio wpadł mi do ręki artykuł na platformie Bloomberg, w którym amerykańscy sommelierzy polecają 20 najlepszych win na jesień. Wśród pozycji tzw. „must have” znalazło się wiele win białych i różowych. Oznacza to jedno – kolor wina nie jest już przyporządkowany do pory roku (choć oczywiście nadal najwięcej win białych i różowych konsumuje się w okresie wiosny i lata), lecz do naszego nastroju, a przede wszystkim do posiłku. Spośród tych 20 polecanych win odkryłam 2 wspólne mianowniki: wina pochodzą przede wszystkim z Włoch (Piemont, przede wszystkim produkowane ze szczepu Nebbiolo) i Francji (głównie region Burgundii). Musze się zgodzić z radami sommelierów, gdyż sama w najbliższych tygodniach  sięgnę po butelkę ukochanego Nebbiolo od Azienda Agricola Ghiomo czy od G.D. Vajra. Za każdym z tych win stoi historia oraz ludzie, którzy je tworzą. Anfossi Giuseppino – właściciel winnicy Ghiomo – to mój serdeczny znajomy, który całe swoje serce i dusze oddaje produkcji wina oraz… swojej rodzinie. Cenię go bardzo za to, jakim jest człowiekiem oraz za to, że jego wina idealnie odzwierciedlają terroir, a ich jakość co roku mnie na nowo zachwyca.

14632611_10154570841104054_1454826161_o
Fot. Anna Smaga – Trzaskalska

O winie mogłabym pisać długo…tematów jest wiele.

Mam pasję związaną ze zgłębianiem wiedzy w obszarze uprawy, produkcji i dystrybucji wina. Uważam, że jest to temat pozostający w Polsce w cieniu zainteresowań, ograniczony do nadal wąskiej grupy znawców.

Podjęłam się starań wprowadzenia wiedzy o produktach luksusuowych, w tym o winiarstwie do edukacji.

Na nowym kierunku Zarządzanie Marką Luksusową  w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie nadal studiuję, prowadzę zajęcia na tematy związane z budowaniem marki luksusowych alkoholi, a przede wszystkim luksusowych win oraz związane z „fine dining”, czyli ekskluzywnymi restauracjami i znakomitymi, światowej sławy, szefami kuchni. Tematyka dosyć nowa w obszarze zarządzania, ale w ostatnim czasie powstało na świecie wiele szkół biznesu i kursów podyplomowych poświęconych zarządzaniu sektorem „wine & food”.

Marka. Brand. Wizerunek.


W najnowszym odcinku StartUpWomanTV mówimy o tzw. etykiecie w biznesie, a konkretnie o spożywaniu wina i alkoholu podczas spotkań biznesowych.

Osobiście podkreślam zawsze i wszędzie, że tzw. „moderate drinking”, czyli odpowiedzialnie spożywanie alkoholu jest w zgodzie z naturą i zachowanie umiaru w piciu wina na biznesowym lunchu czy kolacji, leży w gestii każdej osoby, a w naszym przypadku każdej kobiecie w biznesie.

Nasze obserwacje prowadzą do konkluzji, że oprócz propagowania wiedzy o winie, dobrze jest propagować wiedzę o tym, jak istotny jest umiar.

 

0

Written by : admin

StartUpYourFuture