Szwajcarski świat startupów okiem StartUpWoman

rozmarzona-dziewczynka
15207877_10154704967519054_183290979_n

Szwajcarzy są starzejącym się społeczeństwem.

Dwa dni przed konferencją wzięłam udział w evencie organizowanym przez Uniwersytet w St. Gallen oraz Credit Suisse poświęconym nowemu programowi nauczania na tym uniwersytecie: „Women back to business”. Gościem specjalnym była Monika Ruhl – zarządzająca economiesuisse – która przedstawiła krótki wykład na temat kobiecego przywództwa oraz różnych zagadnień związanych z kobiecym życiem zawodowym na przykładzie organizacji, w której pracuje. Chciałabym podzielić się z Wami najważniejszymi zagadnieniami, które poruszyła Monika na tym wykładzie:

Kilka miesięcy temu dostałyśmy zaproszenie na Female Funder Summit 2016 w Zurychu. Gotowa do działania oraz natchniona na nowe wyzwania wyruszyłam na dłuższy weekend do finansowej stolicy Europy, aby posłuchać jak się robi „start-upy” w najbardziej konserwatywnym, ale z drugiej strony najbezpieczniejszym z biznesowego punktu widzenia, kraju na świecie – Szwajcarii.

Zurych jest piękny. Spokojny, poukładany i przede wszystkim jego mieszkańcy nigdzie się nie spieszą i są zawsze punktualni, jak szwajcarski zegarek. Taki też jest tam świat biznesu. Start-upy dopiero zaczynają budzić się do życia w przeciwieństwie do naszego kraju, w którym wyrastają one jak grzyby po deszczu, a liczba programów wspierających działalność startupową jest niezliczona.

15211505_10154704967469054_543798765_n

Wskazówki Kobiety w biznesie dla Kobiet w biznesie

Kobiety robią karierę pomiędzy 30 a 40 rokiem życia… to jest też idealny czas na zakładanie rodziny. Wniosek nasuwa się niestety sam… albo robimy karierę, albo rodzimy dzieci. Sama z własnego doświadczenia wiem, iż podzielenie obowiązków pomiędzy dom a pracę jest olbrzymim wyzwaniem dla kobiety, oczywiście możliwym do zrealizowania, ale z pewnymi wyrzeczeniami, kompromisami. Stąd tez powstał program „Women back to business”, który zachęca kobiety po 40-50 roku życia do ukończenia kursów doszkalających i powrócenia do zawodowej pracy.

Dobry przywódca (czy to kobieta czy mężczyzna) podejmuje decyzje razem z grupą, jest transparentnym w komunikacji z zespołem.

W dzisiejszych czasach trzeba być otwartym na nowe wyzwania, nowe zawody, nowoczesne technologie, a także rozwój osobisty. W Szwajcarii nie istnieje problem z „millennials” gdyż wszyscy pracownicy (na przykładzie economiesuisse) mają elastyczny czas pracy, z możliwością „home office”. Komunikacja pomiędzy grupą a liderem odbywa się przede wszystkim poprzez kanały społecznościowe lub wewnętrzne komunikatory.

Dominacja mężczyzn na kierowniczych stanowiskach – nie jest to problem „gender” w przypadku Szwajcarii. Monika podkreślała, iż rola kobiet jest marginalizowana i bardzo często ta mała grupa kobiet bardzo rywalizuje między sobą, aby pokazać swoją siłę. Bardzo poważnym problemem w kraju czekolady i zegarków jest „szklany sufit”. Bardzo mało kobiet zasiada w zarządach czy radach nadzorczych. Powoli ten trend zaczyna się odwracać. Firmy zaczynają zwracać uwagę na swój wizerunek i zatrudniać więcej kobiet na wysokich stanowiskach. Program „Women Back to Business” ma w tym pomóc szwajcarskiemu biznesowi.

Women Way

Drugą część swojego pobytu (oprócz odkrywania pięknych zakątków miasta) poświęciłam na Female Founder Summit 2016 organizowane przez organizację WomenWay.

To wydarzenie było już w 100% poświęcone startu-upom w wydaniu kobiecym. Okazuje się, że Szwajcaria ma olbrzymi problem z zachęceniem młodych osób do rozpoczynania swojego życia zawodowego właśnie w obszarze nowych technologii, nowych start-upów. Dlatego też, różne akceleratory start-upów są bardzo otwarte na projekty z całego świata.

Na konferencji zostało zaprezentowanych 17 obszarów, w których działania nowych przedsięwzięć mają największe szanse na powodzenie. Wśród nich znalazły się takie jak: zmiana klimatu, ekologia, edukacja, zdrowe odżywianie, zasoby wodne i energetyczne oraz starzejące się społeczeństwo. Prognozy wskazują, iż do 2030 roku 70% start-upów będzie tworzona przez kobiety.

Istotna rzeczą w start-upie są jego założyciele. Jeżeli dane przedsięwzięcie jest tworzone przez grupę osób, ważne jest to, aby wśród co-founderów był zróżnicowany poziom kompetencji i zdefiniowany podział obowiązków. Kluczowa jest wytrwałość i konsekwencja. Same potwierdzamy to, gdyż droga StartUpWoman wybrukowana jest takimi właśnie doświadczeniami.

Pitch start-upu

Przedstawiciele firmy Viaduct Ventures zaprezentowali świetny występ dający wskazówki, jak przygotować idealny pitch. W celu zachęcenie potencjalnego inwestora zainwestowania w nasz start-up, perfekcyjny „pitch” musi być tak zaprojektowany tak, aby inwestor od pierwszej minuty był zainteresowany Twoim start-upem. O to najważniejsze wskazówki:

Hook” – złap uwagę publiczności poprzez ciekawy początek.

Dlaczego?” – na jaki problem odpowiada Twój startu-up? Jakie są Twoje osobiste konotacje z projektem? Kto jest grupą docelową? Jaki jest cel projektu?

Jak?” – przedstaw :”value proposition”; czy masz zasoby do wykonania celu? Jaka jest Twoja przewaga konkurencyjna?

Co?” – przedstaw produkt oraz jego model biznesowy. Ile potrzebujesz pieniędzy na uruchomienie przedsięwzięcia i jaka jest misja firmy?

Pytaj – czyli piwotuj, co potrzebujesz, aby wdrożyć w życie swój projekt?

Wskazówki dla Przedsiębiorców

Wstawaj rano i bądź POZYTYWNA!

Bądź gotowa na poświęcenia!

Bądź głodna wiedzy i odkrywania swoich pasji!

Efektywnie zarządzaj swoją inteligencją emocjonalną!

Patrz na ludzi i otaczaj się tylko pozytywnymi osobami i twórz DOBRE REALCJE!

Znaj swój biznes lepiej niż ktokolwiek inny!

Bądź liderem i zdobądź szacunek swojego zespołu!

Podejmuj ryzyko!

1

Written by : admin

StartUpYourFuture