Sugestia tygodnia mentora kariery

pytaj-2

Nadchodzi jesień i czuję to po zwiększonej liczbie otrzymywanych zapytań. Każde zapytanie inspiruje mnie do doskonalenia StartUpWoman, podnoszenia jakości treningu mentalnego i użyteczności tej strony.

Ostatnie tygodnie zainspirowały mnie do utworzenia kolumny Sugestia Tygodnia StartUpWoman Mentoringu Kariery.

Sugestia tygodnia StartUpWoman to stała kolumna, jaką wprowadzam od września.

Sugestia tygodnia StartUpWoman to efekt zapytań zainteresowanych mentoringiem kariery i otrzymywanych e-mailii. Forma komunikacji z Wami.

Zapraszam do przesyłania zapytań, tym samym moderowania treningu mentalnego kariery. Pisz: na kontakt@startupwoman.org albo pozostaw wiadomość poprzez formularz na stronie HOME.

Odpowiedzi będę publikowała na fanpage raz w tygodniu w środę oraz na blogu StartUpWoman.

Pamiętajcie: nie ma głupich pytań!

Zachęcam do zadawania pytań i szukania rozwiązań.

Sugestia

Pracuję w niewielkiej firmie, gdzie wszyscy się znają. Dołączyłam niedawno do tej firmy i jestem kierownikiem zespołu. W pracy panuje rodzinna atmosfera, każdy wie o sobie prawie wszystko, facebook jest na porządku dziennym źródłem informacji o tym, co dzieje się w pracy i w domu. Nie jest to moja bajka. Nawet nie mam fejsa i nie zamierzam zakładać. Czuję się trochę wyobcowana. Z drugiej strony czuję, że zaufanie w tym zespole buduje się właśnie poprzez dzielenie się wiedzą o życiu prywatnym. Co zrobić, aby zbudować zaufanie, a jednocześnie nie utracić mojej prywatności, która jest moją wartością samą w sobie. Nie mam właściwie nic do ukrycia, jestem „normalną” Polką, wiem jednak, jak szybko można stracić balans pomiędzy życiem zawodowym i  prywatnym, kiedy przekracza się granice. Tym razem chcę tego uniknąć.

Zajmujesz stanowisko kierownicze, a wiec przejmujesz przewodzenie swoim zespołem. Wszystkie nadzieje spoczywają teraz na Tobie. Zarówno ze strony szefostwa, jak i członków zespołu. Jesteś postrzegana przez nich jako liderka. Lider potrzebuje swoich zwolenników. Zwolenników zyskasz poprzez zbudowanie zaufania. Zaufanie buduje się swoją marką. Zespół zatem, a także i szefostwo może chcieć wiedzieć, nie tylko jakie masz plany związane z rozwojem swojego zespołu oraz planem działania na najbliższe miesiące, i lata, a także chcą Ciebie poznać jako osobę prywatną.

Ludzie z natury mają tendencje do oceniania – im mniej wiedzą, tym wiecej chcą wiedzieć. Jednym ze sposobów budowania zespołu, jest kwestia dopasowania, czyli wpasowania się w ramy zespołu. Aby móc zrobić ten kolejny krok, krok naprzód, wskazane jest zbudowanie wspólnego pomostu. Pomostu, dla którego jednym brzegiem jest praca, a drugim Ty jako osoba.

Jeśli nie masz facebooka, nie musisz i wystarczy, że to zakomunikujesz w jasny sposób. Jeśli czujesz, że pewne tematy są zbyt intymne dla Ciebie – przyznaj się do tego i podaj prawdziwy powód braku chęci ustosunkowania się do danego tematu. Zaufanie rodzi się dwustronnie. W miarę upływu czasu w organizacji, być może wyrobisz w sobie otwartość rozmawiania na tematy, jakie są dla Ciebie obecnie zbyt prywatne.

Najbardziej spektakularny przykład, w jaki sposób życie zawodowe wpływa na życie prywatne, jest sprawa Tima Cooka, Prezesa firmy Apple.  Wymuszenie ujawnienia informacji o życiu prywatnym, spowodowane zostało wcześniejszymi komentarzami innej osoby z branży na temat orientacji seksualnej Prezesa Apple. Tim Cook dokonał tak zwanego coming outu w felietonie, wyznając że jest gejem. W felietonie w tygodniku Bloomberg Businessweek, Cook stwierdza również, że nauczyło go to empatii i zrozumienia, znacznie wzbogaciło całe jego życie.

http://tvn24bis.pl/wiadomosci-gospodarcze,71/jestem-gejem-szef-apple-a-daje-przyklad-ale-coming-out-w-pracy-nie-jest-latwy,483558.html

0

Written by : admin

StartUpYourFuture