Singielka

silhouette_21186356
silhouette_21186340
silhouette_21186357

W Polsce 43,5 procent kobiet oraz 19,8 procent mężczyzn żyje samotnie; wyłącznie z partnerem mieszka 20,9 procent kobiet oraz 44,9 procent mężczyzn. Z kolei z większą liczbą członków rodziny żyje 35,6 procent kobiet i 35,3 procent mężczyzn – dane pochodzą z najnowszego raportu Eurostatu.

Polacy, według danych GUS z roku 2013, mają coraz mniejszą tendencję do zawierania małżeństw. W roku 2013 zmalała o prawie 22 tysiące liczba zawieranych małżeństw (181 tysięcy) i maleje już piąty rok z rzędu.

silhouette_21186370

Coraz więcej kobiet decyduje się świadomie na życie singielki w Polsce,  rośnie liczba samotnych kobiet: „młode, atrakcyjne singielki, nie chcą byle kogo, a mężczyzn spełniających ich wymagania jest jak na lekarstwo” – oto tytuł jednego z artykułów w tygodniku z pierwszej półki.

Statystyki są porażające. Prawdopodobnie co trzecia młoda Polka żyje sama. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z ostatnich lat oraz internetowych sondaży w Polsce na 100 mężczyzn przypada 111 kobiet. W stolicy 119, a w Olsztynie 120.

silhouette_21186365

Życie w singielstwie i relacje biurowe

Przekłada się na łatwość nawiązywania niezobowiązujących relacji, a nawet bardziej poważne konsekwencje, jak podanie przez samotne kobiety łupem oszustów. Niebezpieczne okazują się przypadki poszukiwania miłości w sieci, jak podaje Polska The Times.

Kobiety pracujące zazwyczaj padają zatem ofiarami nie tylko zamachu na ich kieszeń, ale przede wszystkim zamachu na ich serce, a to bardzo boli. Pozostawimy takie emocje przed drzwiami naszej firmy? Raczej trudno.

silhouette_21186362

Kolejna grupa kobiecych pułapek, szczególnie dla singielek biorąc pod uwagę badania, na jakie się powołuje powyżej, to wpadanie w sidła poszukujących odskoczni od harmonii rodzinnej „nieszczęśliwych małżonków”. Nawiązywania bliskich relacji sprzyjają wszelkie imprezy integracyjne oraz fakt, że spędzamy coraz więcej czasu w pracy, o czym możecie przeczytać w artykule Wprost „Kochankowie zza biurka”.

Dr Stanisław Dulko, seksuolog, uważa, że romanse wpływają pozytywnie na wydajność pracy, szczególnie w pierwszej fazie. Romanse, nawet najbardziej ukrywane, ujawniają się z mniej lub bardziej negatywnymi konsekwencjami, zazwyczaj dla kobiety. Polecam dla zainteresowanych pogłębieniem tematu artykuł: „Romans w Pracy”.

Romans może być dla jednej ze stron zdradą małżeńską lub partnerką. Ponad połowa Polaków i jedna trzecia Polek uczestniczyło w zdradzie partnera – wynika z przeprowadzonych nowatorską techniką badawczą badań CBOS, do których dotarł „Wprost”. To prawie trzykrotnie więcej, niż dotąd uważali socjologowie.

Od romansów przechodzę płynnie i być może zbyt bezpośrednio do ich skutków. W Polsce 77,9 proc. dzieci mieszka z rodzicami pozostającymi w małżeństwie według danych GUS. Co dziesiąte dziecko mieszka z rodzicami, którzy nie mają ślubu (10,6 proc.), podobnie wiele wychowuje samotny rodzic (10,8 proc.). Dane z Polski nie odbiegają bardzo od średniej dla Europy, bo w UE z rodzicami pozostającymi w małżeństwie mieszka 74 proc. dzieci. Za matkę samotnie wychowującą dzieci uważa się pannę, wdowę i rozwódkę, ale także osobę, która pozostaje w separacji orzeczonej wyrokiem sądu. Matki samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na pomoc, o czym kobiety zainteresowane mogą dowiedzieć się z artykułu Gazety Prawnej.

Wszystkie powyżej wskazane badania unaoczniają rzeczywistość, w jakiej żyją kobiety w Polsce w drugiej dekadzie XXI w.

Czy odnalazłaś w nich siebie?

Jeśli nie to napisz – opowiedz swoją historię. Zapraszam.

0

Written by : admin

StartUpYourFuture