Równouprawnienie kobiet

kobiety alchemia

Prawa kobiet

W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności w 1918, tj. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7)[2]; postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową

– można wyczytać w Wikipedii.

Piłsudski wpisuje się w karty historii Polski. Posiada swoich zwolenników i przeciwników. StartUpWoman mam swoje zdanie na ten temat, śledzi historię i wiele czyta na tematy nie tylko akademickie – piszemy doktoraty (oj! po co nam to!) i mamy bardzo dużo zaliczeń i egzaminów na studiach dobiegających końca, które wymajają od nas dedykowania czasu, a tego u nas w istocie brak…

Dla zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o Piłsudzkim, do którego obecnie często można znaleźć odwołania, polecamy prześledzenie historii życia prywatnego, szczegółnie pobytu na Majorce oraz pewnej lekarce. Jej losy są bardzo interesujące. Sprawdźcie! Szczególnie kobiety wdające się w niebezpieczne związki…

Śledząc aktywnie informacje związane z badaniami dotyczącymi równouprawnienia kobiet na świecie natrafiamy na badanie, zwane The Glass-Ceiling Index realizowane przez The Economist.

Z doświadczenia zdobytego jako kobieta pracująca nie tylko w Polsce wiemy, że  Polska jest krajem umożliwiajacym karierę zawodową kobietą. Jednakże wynika badania wskazują, że od trzech lat spada w Polska w rankingu.

Inne badania prowadzone w obszarze aktywności zawodowej Polek ukazują przyjazność rynku pracy dla kobiet w Polsce.

Osobiście stwierdzamy, że nie jest źle, choć łatwo też nie jest.

Co możesz zrobić?

Być aktywnie wybierającą obywatelką.

#StartUpYourFuture

0

Written by : admin

StartUpYourFuture