Pułapki kariery

kobiety-alchemia-2

Awans - początkiem doświadczania

Marzysz o karierze. Marzysz o tym, aby awansować. Marzysz o tym, aby zarabiać więcej. Do pewnego poziomu kariery zawodowej, udczuwasz motywację do zmiany poszukując pracy z większą płacą. Dochodzisz do pewnego poziomu w rozwoju zawodowym, kiedy czujesz, że chcesz kierować nie tylk sobą, ale i innymi.  Awans w strukturach organizacji ma swoje plusy i minusy. Hierarchiczny rozwój kariery zawodowej staje się coraz mniej spotykany. Nie tylko z uwagi na to, że czym wyżej w organizacji, tym ciaśniej. Dzieje się tak za sprawą zmieniających się modeli biznesowych. Postęp technologiczny sprawia, że niektóre prace są zastępowane przez roboty. I ta tendencja będzie coraz bardziej odczuwalna.

Trendy na rynku pracy

Przyszłość rynku pracy kojarzona jest z 4.0 Rewolucją Przemysłową.
4.0 Rewolucja Przemysłowa to sztuczna inteligencja, Big Data, rozwój badań genetycznych, wydruk 3D, nanotechnologia, robotyka, smart systems, smart cities, i sharing economy (ekonomia współdzielona), aby wymienić tylko te już najbardziej rozpoznawalne.
Raport Global Challenge Insight, Employment, Skills and Workforce Strategy for the Fourth Industrial Revolution opublikowany przy okazji odbywającego się w styczniu Forum Ekonomicznego w Davos ukazuje trendy nadchodzących lat, wyzwania organizacji i nas –pracowników, zleceniobiorców i konsultantów, przedsiębiorców.

Więcej na ten temat znajdziesz na moim blogu, jaki prowadzę na portalu innpoland. Zachęcam do śledzenia moich wpisów tam. O wyzwaniach i trendach  rynku pracy w szczególach także tam pisałam.

rola Szef(owej)

Bycie szefem albo szefową kojarzy mi się z uśmiechem na ustach. Usmiech radości i uśmiech smutku.

Z jednej strony – brzmi jakoś dziwnie współcześnie. Kojarzy mi się z folwarcznymi zasadami współpracy, a właściwie pracy ala pańszczyźnianej.

Jak pokazują badania przeprowadzone w tym roku przez HR Biznes Trendy wśród zarządzajacych i kierujacych polsimi firmami, istotne znaczenie przypisuje się właśnie jakości przywództwa, oraz temu, co z niego w znacznym stopniu bezpośrednio wynika, moim zdaniem, zaangażowaniu. Tematem tym zajmuję się od dawna zawodowo i jest to przedmiotem moich zainteresowań oraz badań, obserwacji realiów współczesnego świata, otaczającej mnie rzeczywistości.  Pisałam o zaangażowaniu przed dwoma laty na mojej prywatnej stronie magdastawska.pl.

Znaczenie tego, kto jest Twoim przełożonym jest niezmiernie istotne. Nie bez powodu powstało powiedzenie o tym, że odchodzisz od szefa.W stwierdzeniu tym znajduje się spore uproszczenie, choć z doświadczenia własnego, jak i osób, które korzystają z warsztatów mentoringu kariery w ramach treningu mentalnego StartUpYourFuture, wynika, że w większości osoba, do której raportujemy, może dawać poczucie rozwoju, jak i takie poczucie eliminować.

Jeśli marzysz o awansie, przyjrzyj się osobie, do której raportujesz. Pozostań czujna/(y) na to, jak często zmieniają się osoby, na stanowiskach raportujących do tej osoby.

Znam taki przykład osoby, która regularnie eliminuje ze swego otoczenia osoby bezpośrednio raportujące do niej, ze szczególnym naciskiem na osoby odpowiedzialne za sprzedaż, finanse i HR. Na przestrzeni  około 3 lat, kiedy obserwuję tę osobę, Wymieniła praktycznie wszystkich na tych stanowiskach co najmniej trzy razy – pozostając cały czas na stanowisku w coraz gorszymi wynikami finansowymi Spółki.

Nie bez powodu przedstawiam ten przykład pułapek robienia kariery w miejscu o – mówiąc lakonicznie – dziwnych relacjach.

Jeśli otrzymujesz ofertę pracy, nawet od znajomego headhuntera, który przekonuje Ciebie o tym, jaką to masz perspektywę rozwoju zawodowego, sprawdzaj wszystkimi możliwymi kanałami historię tej osoby oraz sposób, w jaki ludzie mogą się rozwijać będąc kierowane przez taką osobą.

Zanim się zdecydujesz na zmianę,  sprawdź, czy jesteś do niej przygotowana, i jakie aspekty pchają Cię do tej zmiany. Mogą być pomocne dla Ciebie, ćwiczenia na fali z Alchemii Kariery Kobiety, która dostępna jest już jako eBook.

0

Written by : admin

StartUpYourFuture