Przedsiębiorczość Stylu Życia

Blog by Ann

StartUpWoman by Ann

Przedsiębiorczość stylu życia, znana na świecie jako life style entrepreneurship, jest tym, czego poszukuje większość kobiet w Polsce, o czym piszę na blogu InnPoland Magda Stawska.

 StartUpWoman by Ann o Pasji i o Przedsiębiorczości Stylu Życia.

Dziś postanowiłam przedstawić Wam, w jaki sposób swoją PASJĘ do wina przekształciłam w biznes.

Jak rozumiem słowo PASJA? Czy każdą pasję można przekształcić we własny interes? Czy na pasji można zarobić? Czy pasja daje szczęście? I jak odkryć swoją pasję…?

 

girl-367450_1280

Miłość do wina zaszczepili u mnie rodzice, którzy całe swoje życie pracowali w branży gastronomicznej. Zamiast bawić się lalkami, ja biegałam od kuchni do magazynu, podglądałam kelnerów i gości na sali. Pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy mogłam spróbować wina…a były to lata 90-te i niewiele dobrych win dostępnych na naszym rynku.

Pasja w pasji

Postanowiłam zgłębić temat wina, jego walorów i rozpocząć pracę nad doktoratem poświęconym przedsiębiorczości kobiet w biznesie winiarskim.

Przyznaję, lubię studiować. Cały czas moderuję, zmieniam, odkrywam różne płaszczyzny mojej pasji. Od fascynacji trunkiem i jego smakiem poprzez enologię aż do aspektów marketingowo – biznesowych.

little-girl-773025_640

Dużo podróżowałam z rodzicami i wraz z nimi odkrywałam winiarskie zakątki. I chyba wtedy już odkryłam u siebie zamiłowanie do „napoju bogów”. I tak też zostało do dziś… Interesuje mnie wszystko co jest związane z winem, jego historia, smak, wygląd, zapach…

grapes-1139550_640

Czy chciałabym mieć własną winnicę? Tak chciałabym, ale pewnie zastanawiacie się gdzie… większość marzy o Włoszech, Francji, Hiszpanii, a nawet znam taką jedną osobę, która marzy o RPA…

vineyards-697091_640

… a ja chciałabym mieć winnicę w Polsce, gdzieś w Małopolsce i powoli dążyć do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa opartego na stylu życia. Jest to niewątpliwie marzenie bardziej realne od tego, które dotyczy posiadania własnej ziemi gdzieś daleko… moje korzenie są w Polsce.

Jestem współwłaścicielem największego portalu o winie w Polsce Winicjatywa. Pisząc naukowo o winie, można je degustować i na nowo odkrywać historię. Zagłębiając się w techniki biznesowe, można połączyć pasję i prowadzenie własnego biznesu.

przedsiębiorczość stylu życia (life style entrepreneurship)

Definiując w jednym zdaniu to praca polegająca na dążeniu do wyznaczonych celów opartych na swoim własnym osobistym stylu życia. Czyli jeżeli moją pasją jest wino, to głównym moim założeniem jest posiadanie własnego biznesu w branży winiarskiej. Ważnym elementem tej definicji jest fakt, iż przedsiębiorczość stylu życia nie zawsze oparta jest na zyskach. Dzieje się tak w przypadku polskich winiarzy, którzy podejmują wyzwanie stworzenia własnej winnicy, pomimo wielu barier, a także obecnie braku perspektyw zarobkowych. Właśnie Ci polscy winiarze to typowi przedsiębiorcy stylu życia, którzy z olbrzymiej pasji do wina, tworzą własne biznesy z nadzieją na zyski prawdopodobnie za 10-15 lat lub dopiero w kolejnym pokoleniu.

Zarobek nie jest głównym celem przedsiębiorcy stylu życia, gdyż jest nim praca w obszarze swoich pasji. Oczywiście „making profit out of passion” jest idealnym światem. Znam wielu winiarzy, którzy mając bardzo stabilną pozycję finansową, stworzyli winnice (w związku z ogromną miłością do wina) i odnieśli spektakularne sukcesy, co przełożyło się w rzeczywistości na ogromne zyski.

Najczęściej przedsiębiorcy stylu życia to właściciele hoteli, winnic, generalnie osoby pracujące w branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej. Warto podkreślić, iż w tworzeniu własnego przedsiębiorstwa, budowanego na pasji, bardzo ważna jest codzienna dawka motywacji.

StartUpWoman o Motywacji

Oto nasz zwiastun, w jaki sposób rozumiemy motywację, czym ona dla nas jest i co ona oznacza. Posłuchajcie i sukskrybujcie kanał, gdyż dopiero się rozkręcamy.

Luksus

Drugą moją pasja jest moda i świat marek luksusowych. Jest on dla mnie istotny, jednak z biznesowego punktu widzenia. Na bieżąco śledzę wszystkie wiadomości związane „światem luksusu”. Ponownie podchodzę do niego naukowo i badam różne obszary zarządzania markami. Warto pamiętać, iż marki luksusowe to nie tylko marki modowe, ale także samochodowe, samolotowe, rynek nieruchomości, oraz mało znane w Polsce – luksusowe alkohole i restauracje (tzw. fine dining & alcohol & restaurants).

Skoro mówimy o stylu życia, to ostatnio większą część swojego życia spędzam na uczelni i stąd zrodził się pomysł stworzenia studiów podyplomowych Zarządzanie Marką Luksusową na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, które ruszają w roku akademickim 2016/2017. Nowością na tym kierunku są warsztaty z fine dining’u oraz luksusowych alkoholi. W ten sposób spełniłam swoje kolejne marzenie.

szczęście

Czy czuję się szczęśliwa? Tak, ale głownie dzięki swojej rodzinie i swoim przedsięwzięciom, które czasem przynoszą sukcesy, a czasem porażki, czyli doświadczenia.

A czy nauczanie stanie się moją pasją? Zobaczymy...

Przede mną konferencja naukowa w Bordeaux X Konferencja organizowana przez University of New York – American Association of Wine Economist.

Przedsiębiorczość stylu życia by StartUpWoman

Przedsiębiorczość stylu życia nazywamy procesem poznawania siebie, ćwiczenia silnej woli oraz doświadczania innych walorów życia.
Jeśli chcesz podążać tą drogą, proszę buduj ten filar konsekwentnie. Jest to inwestycja w przyszłość. Wymaga od Ciebie także konsekwencji i reżimu w dysponowaniu środkami i zasobami.
Trzeba bowiem liczyć się z tym, że wymaga ona od Ciebie zmiany sposobu myślenia o komforcie.

Life Style Entrepreneurship

1

Written by : admin

StartUpYourFuture