Kobieta i zdrowie

Życie, zarówno osobiste, jak i zawodowe uwarunkowane jest stanem naszego zdrowia.

Dbamy o nasze zdrowie, szanujemy je i traktujemy jak największy skarb. Z wiekiem skarb ten staje się coraz bardziej bezcenny. Bowiem w momencie, kiedy zaczyna się dziać coś z naszym ciałem, przestajemy funkcjonować dobrze, zarówno w domu i w pracy. Trudno jest nam pozostawić chorobę przed drzwiami firmy. Czasami nawet nie wypada jej do niej wnieść. Szczególnie jest to istotne w okresie, kiedy napływa fala przeziębień i grupy.

Zdrowie jest ważne dla każdej z nas i powinnyśmy pamiętać o najczęściej dopadających nas zagrożeniach związanych z chorobami.

Oto parę najczęściej występujących zagrożeń dla zdrowia kobiet.

healthcare-cartoons_23-2147508085

Rak piersi może być tylko epizodem w naszym życiu. Nie musi nas wcale tego życia pozbawić. Jest tylko jeden warunek: trzeba go wykryć wcześnie. I dlatego warto badać piersi.

medical-statistics-infographics_23-2147490517

Obecność żylaków może być sygnałem przewlekłej niewydolności żylnej – stanu, w którym na skutek uszkodzenia zastawek żylnych cofająca się krew wywołuje na kończynach dolnych obrzęk, a z czasem prowadzi także do powstawania zmian skórnych i owrzodzeń. Żylaki usposabiają także do tworzenia się w ich obrębie zakrzepicy, a pęknięte mogą być przyczyną krwawienia.

Żylaki – problem nie tylko kosmetyczny

pattern-of-healthy-life-concept_1015-140

Jedź aby żyć, a nie żyj aby jeść.

organic-logos_23-2147506131
Rotacyjny system pracy obejmujący co najmniej trzy nocne zmiany w miesiącu może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała i ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet- informują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie „PLoS Medicine”.
Naukowcy z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego przeanalizowali informacje dotyczące ponad 177 tys. Amerykanek w wieku 25-67 lat, które brały udział w serii badań Nurses’ Health Study (96 proc. z nich było rasy białej). Na początku badań około 60 proc. pielęgniarek przepracowało więcej niż jeden rok w trybie zmianowym.

Człowieka dopadła tajemnicza choroba XXI wieku. Depresja.

Analizy WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wskazują, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym w skali globalnej powodującą inwalidztwo i przedwczesną śmierć, a w 2020 roku będzie drugą, ustępując tylko chorobie niedokrwiennej serca. Depresja jest chorobą wywołującą patologiczne zmiany nastroju smutku i tak naprawdę ma bardzo mało wspólnego ze chandrą i obniżeniem nastroju, których doświadczamy na co dzień. Depresja do niedawna, ze względu na słabą znajomość społeczną oraz brak wyraźnych przyczyn zachorowalności, było często lekceważona. Osoba z depresją albo nie przyznawała się do niej albo była pozostawiana samej sobie. Obecnie coraz więcej ludzi poznaje istotę choroby i stara się z nią walczyć. „Symptomami poważnego zaburzenia depresyjnego są odczucia beznadziejności, bezradności, braku wartości, winy, pesymizmu i smutku. Uczucia te utrzymują się od rana do wieczora, niemal codziennie. Na ogół najgorsze chwile są wczesnym rankiem, po przebudzeniu.”. W Polsce według danych prof. dr. hab. Marka Jaremy, kierownika III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, choruje na depresję około 2 proc. populacji „jeśli zdefiniujemy depresję według ścisłych kryteriów medycznych. Natomiast jeżeli będziemy opierać się tylko na ogólnych, nieprecyzyjnych określeniach, to może być nawet 8 proc. populacji.”

Osoby dotknięte depresją mogą być także w naszym najbliższym otoczeniu. Jeśli zauważamy, że coś dzieje się dziwnego, o symptomach opisanych powyżej z naszymi koleżankami czy kolegami z zespołu, warto jest o tym porozmawiać wprost. Dotyczy to także osób, których choroba cywilizacyjna XXI w dotknęła. A czy Ty sama odczuwasz może takie syndromy lub masz bliską Ci osobę, które może mieć depresję? Portal pokonajdepresje.pl może być pomocny. Depresja to choroba społeczna.

0

Written by : admin

StartUpYourFuture