Klient w centrum uwagi

111

Dla każdego przedsiębiorcy podstawą działalności jest sprzedaż swoich produktów lub usług. Przedsiębiorca stylu życia także potrzebuje zmonetaryzować swój biznes, szczególnie dlatego, iż wiąże swoją przyszłość z budowaniem struktury własnego przedsięwzięcia biznesowego. Przedsiębiorczy styl życia wyma inwestycji. Każda inwestycja jest związana z zarządzaniem własną płynnością. Może to wpływać na zmianę priorytetów, nawyków oraz definiowanie na nowo celów.  W sytuacji, kiedy mamy jedno źródło dochodu, i zaczynamy budować drugi strumień dochodu, musimy podejmować decyzje o tym, jak gospodarować swoimi środkami oraz jak docierać do klientów.

Są to tematy, które poruszają uczestniczki naszych warsztatów. Dzisiaj przedstawiamy wskazówki, w jaki sposób budować sieć klientów.

Podglądaj najlepszych praktyków

Długo się zastanawiałam, w jaki sposób poruszyć temat budowania swojego portfela klientów na blogu.

Pierwsza moja obawa dotyczyła tego, czy poruszać taki temat w ramach treningu mentalnego, gdyż jest to tematyka poboczna, choć kluczowa, w tym, co oferujemy. Druga obawa zwiazana była z pozyskaniem wiarygodnego źródła do wykorzystania wiedzy na temat sprzedaży.

Z tych obaw powstała jednak decyzja o dedykowaniu jednego z wpisów tematyce Klienta i budowania portfela sprzedażowego.

Pomyślałam, kogo mogłabym poprosić o doradzenie w tym temacie. Przyszła mi do głowy jedna osoba, z którą miałam okazję współpracować w przeszłości. Oferowane warsztaty dla przedstawicieli sił sprzedaży jednej z firm, w których pracowałam, każdorozowo kończyły się wysokimi ocenami.

Okazało się, że osoba, o której pomyślałam, dzieli się swoją wiedzą nie tylko podczas warsztatów, ale i zaczął pisać na ten temat książki. Jakaż była to dla mnie radość. Sama bowiem jestem debiutującą autorką i wiem, co to oznacza, pisać książki.

Robert Zych jest dzisiejszym inspiratorem dla naszej społeczności i pierwszym mężczyzną, którego wiedzę chcę wykorzystać i zarekomendować. Myślę, że jest to wyróżnienie. StartUpwoman otrzymała w prezencie od Roberta dwa egzemplarze jego najnowszej książki: Klient w centrum uwagi. Szczegóły  związane z możliwością zdobycie tej książki, znajdziecie podczas jednego z naszych nadchodzących eventów.

Pochłonęłam tę książkę w parę godzin, jest w niej wiele cennych wskazówek dla zainteresowanych nabyciem nowych umiejętności.

Wskazówki doświadczonego szefa sprzedaży dla nas:

No 1

Przeznaczam 20% czasu, aby pozyskać nowych klientów i 80% czasu aby utrzymać stałych. Dziś kluczem do sukcesu jest drugie, trzecie, czwarte i kolejne zamówienia. Minęły czasy jednorazowych sprzedaży. Po prostu się to nie opłaca.

No 2

Jeśli oferujemy rozwiązania droższe niż konkurencja to kluczem jest zadbanie o satysfakcję klienta. Dziś lojalność klienta jest stosunkowo słaba, dlatego tak ważne jest aby dbać o niego jak o siebie samego.

No 3

W Polsce mamy 70% klientów tzw. zgodnych, czyli takich, którzy kiwają głową, przytakują i… odchodzą do konkurencji. Dlatego tak ważne w ich obsłudze jest dopytanie o ich obawy czy ograniczenia.

No 4

Klienci urodzenie po 90-tym roku potrzebują ze strony obsługi wyboru. Są dużo lepiej wykształceni i mogą bez kłopotu weryfikować słowa sprzedawcy w internecie. Dlatego szczególnie teraz ważna jest sprzedaż etyczna, czyli po prostu bycie fair wobec klientów i przedstawianie tym klientom wyboru. Wtedy będą mieć poczucie, że są ważni i to oni podejmują decyzje.

Dobre relacje

Pozytywne nastawienie ma bezpośrednie przełożenie na dobre relacje, zarówno te w pracy, jak i te z klientami. Dobre relacje najczęściej prowadzą do zakupu Twoich usług. Ludzie lubią być obsługiwani w miłej atmosferze i z przekonaniem o etycznym nastawieniu do sprzedaży.

1

Written by : admin

StartUpYourFuture